21 maja 2008 /work/

Spotkanie szesnaste. 21 maja 2008

Majowe spotkanie Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego miało charakter warsztatowy. Koleżanka Iza Zdziebko zaprezentowała technikę cyjanotypii.
Powiedziane zostało jak zdobyć „chemię” niezbędną do samodzielnego preparowania / naczulania papieru cyjanotypowego — na bazie papieru akwarelowego. Następnie Iza pokazała w jaki sposób należy przygotować „negatyw” wielkoformatowy. Wykonywany jest w postaci wydruku z pliku cyfrowego, na folii. Iza mówiła jaką kontrastowością powinien cechować się negatyw do tej techniki oraz wykonywała próby naświetleń z negatywów o różnej kontrastowości (by móc porównać wyniki).
Negatywy drukowaliśmy na miejscu — na drukarce laserowej. Po wydrukowaniu negatywów (ze zdjęć członków klubu), przystąpiliśmy do stykowego naświetlania kopii pozytywowych. Naświetlania takiego można dokonać światłem słonecznym, o czym Iza też wspominała — sama jednak wykorzystała do tego celu małe solarium, emitujące promieniowanie UVA. Po naświetlaniach, następowało wywoływanie, czyli zmywanie nienaświetlonej części emulsji i pojawiał się obraz. Fotogramy wymagały już tylko suszenia.

Prezentacja cyjanotypii cieszyła się wielkim zainteresowaniem koleżanek i kolegów z klubu — serdecznie DZIĘKUJEMY Izie za przeprowadzenie warsztatów. W przyszłości planujemy kolejne warsztatowe spotkania klubu — w październiku lub listopadzie — albumina.