Wałbrzyski Klub Fotograficzny

Wałbrzyski Klub Fotograficzny (WKF) został założony w 2007 roku i od stycznia tegoż roku rozpoczął intensywną działalność oraz cykliczne spotkania. Początkowo działał jako koło zainteresowań przy PiMBP Bibliotece pod Atlantami, gdzie kuratorem Galerii pod Atlantami był przewodniczący WKF – Jarosław Michalak. Sala ekspozycyjna galerii była wówczas miejscem spotkań klubu, a jego członkowie w naturalny sposób stawali się autorami organizowanych w tamtym czasie, doskonałych wystaw. Najważniejsze z nich to: międzynarodowa wystawa Widzenie Kamienia – pod egidą prof. Jerzego Olka, realizowany wspólnie z Okręgiem Śląskim ZPAF projekt Kopalnia Obrazu oraz wystawa Światłoczułość, a także nasza sztandarowa, eksportowa wystawa Triennale Fotografii Wałbrzyskiej (eksponowana także we Freibergu). Doskonale układała się też współpraca z Okręgiem Dolnośląskim ZPFP, owocująca wspólnymi przedsięwzięciami wystawienniczymi i plenerowymi. Kontakty Jarosława Michalaka z czeskimi klubami fotograficznymi wprowadziły WKF na salony całorocznego projektu – konkursu Zamykanie Kręgu, w którym prace naszych autorów nie pozostały niezauważone. Zaangażowanie Michała Ostrowskiego w fotografię otworkową zainspirowało natomiast liczną grupę klubowiczów do czynnego udziału w Pinhole Day – Światowym Dniu Fotografii Otworkowej, który corocznie organizujemy pod szyldem WKF, zapraszając na warsztaty, plenery i wystawy poplenerowe. W 2008 roku ukazał się nasz album – Fotogeniczny Wałbrzych – zrealizowany wspólnie z partnerem przedsięwzięcia – Biurem Promocji Miasta Wałbrzycha, a zaprojektowany przez naszego kolegę Jarka Danielaka. Od tego roku rozpoczęliśmy też publikację serii wydawniczej Tomiki Fotografii – przy finansowym wsparciu gminy Wałbrzych i Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

Stopniowo luźna i niezobowiązująca formuła cyklicznych spotkań przestawała jednak wystarczać. Z tego powodu, a także w wyniku zakończenia współpracy z biblioteką, od 2009 roku Wałbrzyski Klub Fotograficzny jest niezależnym, samodzielnie działającym stowarzyszeniem, a od roku 2010 ma nową siedzibę w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. Tego roku często gościliśmy na zamku Grodno, gdzie w ramach Pinhole Day 2010 odbył się plener fotografii otworkowej i poplenerowa wystawa, a w październiku – cieszące się sporą frekwencją – dwudniowe warsztaty cyjanotypii. Rok 2010 to również II Triennale Fotografii Wałbrzyskiej, któremu prestiżu dodało miejsce ekspozycji i niezwykła oprawa wernisażu wystawy – w Sali Maksymiliana zamku Książ. Stowarzyszenie Wałbrzyski Klub Fotograficzny ufundowało na tę okazję Statuetkę TFW, symbolizującą Kryształ, który wyrósł na bryle Węgla, a Laureata Grand Prix II TFW wyłoniła niezależna komisja. Uroczystość przyznania Grand Prix oraz licznych podziękowań dla współpracowników, sympatyków WKF oraz współtwórców sukcesu II Triennale, odbyła się podczas finisażu wystawy, w styczniu 2011 roku. Rok 2011 upłynął pod znakiem intensywnych przygotowań do kolejnego projektu albumowego, noszącego roboczy tytuł Dolnośląskie Warownie w fotografii otworkowej. Środki na jego realizację będziemy starali się pozyskać w roku 2012. Mieliśmy również okazję gościć niezwykłe postacie polskiej Fotografii. W maju zaprosiliśmy Pana Andrzeja Rutynę – prezesa OD ZPAF, a w czerwcu odwiedzili nas Panowie Tadeusz Rolke i Marek Grygiel. Spotkania autorskie należały do wyjątkowo udanych, a ich uczestnicy byli zafascynowani osobowościami gości. Nawiązanie współpracy z Art Cafe Pod Pretekstem zaowocowało projektem serii wystaw fotografii, w ramach którego odbyły się już dwie ekspozycje, a niebawem zobaczymy kolejne: m.in. “pod pretekstem Ciała”. Koniec 2011 i początek 2012 roku to również nowa inicjatywa – niedzielne FOTOspacery. Pierwszy miał miejsce w Sokołowsku, drugi w zamku Książ.

Misją Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego jest zrzeszanie twórców związanych z Wałbrzychem, umożliwianie im udziału w artystycznych przedsięwzięciach WKF oraz popularyzacja fotografii wśród społeczności lokalnej i edukacja. Misję tę realizujemy poprzez wypełnianie celów statutowych, takich jak: organizacja otwartych pokazów fotografii, warsztatów, spotkań autorskich, plenerów i wystaw fotografii oraz działalność wydawnicza.

Organizujemy dwie cykliczne imprezy, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Wałbrzychu. Są to:
• Pinhole Day – warsztaty i plener fotografii otworkowej,
  w ramach Światowego Dnia Fotografii Otworkowej (połączone z poplenerowymi wystawami),
• Triennale Fotografii Wałbrzyskiej.

A poza tym – robimy zdjęcia… i o to w tym wszystkim chodzi J

 

FOTOGRAFIA JEST NASZĄ PASJĄ