16 kwietnia 2008

Spotkanie piętnaste. 16 kwietnia 2008

Na kwietniowym spotkaniu Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego prezentacji swoich autorskich zestawów dokonali koledzy Arkadiusz Grudzień i Tadeusz Szczepański.
Obie prezentacje poświęcone były architekturze w fotografii — i widać niezbicie, że obaj autorzy świetnie czują się w takiej tematyce, umiejętnie ukazując piękno budowli, wysmakowany detal, czy założenia urbanistyczne.
Arek Grudzień zaprezentował fotografie wykonane w Berlinie, zwracając uwagę na ogromny potencjał, jaki tkwi w historycznej oraz współczesnej tkance architektonicznej tego miasta. W jego pracach często dostrzegamy grę linii i układów geometrycznych. Autor szuka nowych porządków geometrycznych w istniejącej strukturze budowli lub ukazuje w interesujący sposób kompozycje, które wyszły spod sprawnej ręki architekta.
Tadeusz Szczepański zaprezentował fotografie wykonane w Wałbrzychu. Wiele z nich powstało w dzielnicy Nowe Miasto, która jest pięknym przykładem myśli modernistycznej w urbanistyce. Osiedle zbudowane na podstawie jednego projektu, dokładnie rozplanowane i uporządkowane, wabi fotografów swą urodą. Wiele też tej wałbrzyskiej urody dostrzegamy w pracach Tadeusza, który wykonuje zdjęcia paradokumentalną techniką, ubogaconą autorskim odkrywaniem mglistego świata wąskich uliczek i architektonicznego detalu. Obraz budowany jest w bardzo wysmakowany sposób, z wielką dbałością o perspektywę, wykończony pięknymi winietowaniami.
Na zakończenie członkowie Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego oceniali prace z czeskich teczek projektu–konkursu Zamykanie Kręgu.