20 luty 2008

Spotkanie trzynaste. 20 lutego 2008

Kolejne spotkanie Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego poświęcone było przeglądowi prac Cezarego Kasiborskiego. Najpierw, licznie zgromadzeni miłośnicy fotografii mogli obejrzeć pokaz diapozytywów — „analogową” prezentację z tradycyjnego rzutnika slajdów. Na zdjęciach można było zobaczyć obrazy Wałbrzycha, m.in. dzielnic mieszkaniowych Podzamcze i Piaskowa Góra, wraz ze specyficznym klimatem, kreowanym konsekwentnie przez autora, który opowiadał interesujące historie o zdarzeniach towarzyszących wykonywaniu zdjęć.
Następnie odtworzona została cyfrowa diaporama o intrygującym tytule „Jest ciemno”. Fotografie składające się na tę interesującą czarno-białą projekcję, wykonane zostały w autorskiej technice silnie skontrastowanego obrazu i — jak sam autor podkreślał — pozbawione były ingerencji komputerowej. Trudno było nie zauważyć, że autor z premedytacją i dużą konsekwencją stosuje taką technikę, której zalążki krystalizowały się już we wcześniejszych, analogowych pracach. Diaporama jako całość urzekała też muzyką — bardzo dynamiczną i świetnie dobraną do pojawiających się fotografii. Warto dodać, że Cezary Kasiborski sam skomponował i nagrał ścieżkę dźwiękową.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się także, rozłożone na pulpitach, fotogramy autora, o których oglądający mówili, iż posiadają skrystalizowany styl, podobny do tego, który uwidoczniła diaporama i diapozytywy.
Goście mogli też zabrać ze sobą miniaturki fotografii, które autor wyeksponował w kuwecie do wywoływania odbitek.
Na koniec członkowie Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego oceniali prace z czeskich teczek konkursowego projektu Zamykanie Kręgu.